ŠD II.

Školní družina II.

Oddělení ŠD II. navštěvuje celkem 8 dětí: 3 dívky a 5 chlapců. Celoroční hra se jmenuje „Ať je teplo nebo zima, v družince je vždycky prima“. Připomeneme si významné svátky, seznámíme se změnami v přírodě během jednotlivých ročních období a s významem dobrých vztahů – v rodině i mezi kamarády.

Září: Naše škola, naše družina

Seznámíme se s kamarády v družince, s celoroční hrou a prostředím školy. Stanovíme pravidla, jak se budeme v družince chovat. V okolí školy nasbíráme kaštany, které využijeme při podzimním tvoření.

Říjen: Veselé barvy podzimu

Změny v přírodě na podzim budeme pozorovat v lese „Na Haldě“, kde si postavíme domeček z přírodnin. Povíme si o tradici závodu „Velká pardubická“. Vyrobíme „závodní koně“ a s nimi si atmosféru závodů vyzkoušíme na školním hřišti. S ozdobenou dýní oslavíme Halloween. Výzvou bude tvorba „Podzimníčka“.

Listopad: Vítr a plískanice

Jaké počasí je typické a jak se příroda pomalu připravuje na přicházející zimu,budeme pozorovat při našem výletě na pardubický zámek. Připomeneme si tradici svatého Martina. Namalujeme deštník kombinovanou technikou.

Prosinec: Splněná přání

Prosinec se ponese v duchu adventu a přicházejících vánočních svátků. Vyrobíme ozdoby na stromeček, upečeme a ozdobíme cukroví, zazpíváme koledy. Ve Vánoční dílně zhotovíme přáníčka a drobné dárečky pro naše nejbližší.

Leden: Zima kraluje

Připomeneme si tradici Tří králů. Vyrobíme lojové koule pro ptáčky, kterými jim pomůžeme překonat zimní období. Jak se mění příroda, si prohlédneme na výletě do Tyršových sadů.

Únor: Sněhohrátky

Ukážeme si, že i bez sněhu si můžeme užít zimní radovánky. Seznámíme se s tradicí masopustu, připravíme masky na karneval, kde nás mimo tance budou čekat také zábavné soutěže. Ve Valentýnské dílně vyrobíme pro maminku malý dárek.

Březen: Příroda se probouzí

Naučíme se poznávat jarní květiny, zopakujeme pomůcky, které používáme při práci na zahradě. V Bubeníkových sadech si ukážeme symboly přicházejícího jara.

Duben: Cesta není hřiště

Zopakujeme si dopravní značky a vyzkoušíme si správný pohyb v silničním provozu. Připomeneme si tradici velikonočních svátků a v průběhu Velikonoční dílny si ozdobíme kraslice.

Květen: Rodina a kamarádi

Povíme si o tom, kdo všechno patří do naší rodiny, jak se máme k sobě chovat v rodině i mezi kamarády. Ke Dni matek vyrobíme dáreček a přáníčko.

Červen: Těšíme se na prázdniny

Oslavíme Den dětí. Namalujeme si kamínek na prázdninové cesty. Vyhodnotíme si celoroční hru a povíme si o bezpečném chování o prázdninách.

Během školního roku se budeme učit básničky a písničky i říkadla v rámci kolektivní logopedické péče, malovat, tvořit, relaxovat. Zapojíme se do sportovních soutěží a aktivit v tělocvičně i školním hřišti, projektových dnů, tvořivých dílen. Program družinky zpestří i kroužek keramiky, karnevalová diskotéka nebo soutěže na Den dětí. Zahrajeme si hry, půjdeme na vycházky a výlety do okolí školy. Využijeme i interaktivní tabuli, místnost pro relaxaci nebo muzikoterapii.

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst ve školní družině a je také vyvěšen v přízemí školy.